Pages Menu
Categories Menu

Spoiny cementowe

Spoiny cementowe

Spoiny cementowe

Dziwisz się, dlaczego u Twego znajomego płytki wyłożone są tak dokładnie, a u Ciebie kafelki krok po kroku nieestetycznie odstają? A może zdarzyło Ci się już, że płytka odkleiła się przez częstą eksploatację danego pomieszczenia mieszkalnego? Jeżeli tak, nie ma się co obawiać, bowiem w niniejszym poradniku podpowiemy Ci, jak przygotowując swoje pomieszczenie do użytku zadbać o nawet najdrobniejsze szczegóły, które w gruncie rzeczy okazują się dużo bardziej znaczące i istotniejsze niż wszelkie inne elementy dbałości o design. Przykładem tego, co może być powodem odpadania klepek jest zwłaszcza złe spioinowanie cementowe. Spoiny cementowe często są zbyt szerokie, niedokładnie wykonane, źle dostosowane do charakteru kładzionych płytek itd.

W tym aspekcie warto także wspomnieć o braku odpowiedniego wentylowania a także zawilgoceniu podłoża, co też ma tu zasadniczy wpływ. Ogólnie rzecz biorąc, warto wiedzieć, iż wyróżnia się cztery zasadnicze rodzaje specyficznych składników zwanych masami do spoinowania. Jednym z nich są standardowe cementowe zaprawy. Są one bardzo szeroko dziś rozpowszechnione z wielorakich powodów. Po pierwsze da się je w bardzo prosty sposób ułożyć – nawet bardziej wprawiona złota rączka jest w stanie sobie z tymi pracami wykończeniowymi poradzić, bez konieczności inwestowania specjalnie w ekipę.

Kolejny aspekt to to, że przemawia za wyborem tejże masy cementowej niska cena. Kolejny rodzaj mas spoinowych to natomiast elastyczne zaprawy cementowe. Są one idealne do wykorzystania jako materiały wykończeniowe zarówno od środka pomieszczenia, jak także i do wnętrza, na zewnątrz i do różnych pomieszczeń. Ich zaletą jest fakt, iż są mrozoodporne a także bardzo niepodatne na działanie wilgoci, wręcz wodoodporne. Jeszcze czymś innym są masy epoksydowe, które są szczelne, trwałe i odporne na działanie nawet bardzo silnych detergentów chemicznych typu zasady, kwasy itd. Są one też niepodatne na uszkodzenia mechaniczne.

Do tego warto wspomnieć również o masach silikonowych, w tym wyróżnia się masy silikonowo-akrylowe, akrylowe oraz czysto silikonowe. Są one odporne na uszkodzenia, wodoodporne, idealnie nadają się do wypełniania naprawdę wąskich szczelin. Warto także pamiętać, że to, jaki typ masy spoinowej wybierzemy musi być w dużym stopniu uzależnione chociażby od pomieszczenia w danej chwili wykańczanego. I tak warto wspomnieć, że te pierwsze podstawowe zupełnie gatunki a więc klasyczne zaprawy idealnie nadają się do pomieszczeń typu kuchnia i łazienka. Kolejny rodzaj idealnie sprawdzający się w tej materii to masy silikonowe oraz cementowe elastyczne. Warto wiedzieć, że aby usunąć spoiny cementowe, musimy najpierw kompletnie zlikwidować pokruszoną czy popękaną spoinę.

W tym celu pomocna nam będzie czy to szpachelka czy też standardowy skrobak. Możemy też podważyć je jakimś metalowym elementem. Przeczyśćmy te miejsca następnie pędzelkiem. W ten sposób szczelina zostanie oczyszczona z osadu i pyłu. W ten sposób warto przygotowywać miejsce przed wyłożeniem nowej fugi. Takiego przygotowania wymagają zarówno spoiny klasyczne, jak także i nowocześniejsze warianty czyli spoiny silikonowe.

Najpierw powinny one zostać przygotowane, tzn . miejsca po starych fugach i spoinach, a więc osuszone oraz odtłuszczone. W ten sposób będziemy mogli mówić o precyzji wykonania. Jeżeli wcześniej mieliśmy między płytkami fugę silikonową, to koniecznie podważmy ja ostrą krawędzią narzędzia i w ten sposób powinna odejść bez doprowadzania do jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych.

Wpis zawdzięczamy