Pełna kontrowersji, ale potrzebna?

Dziewczyny z Dubaju to nowy reportaż znanego polskiego pisarza Piotra Krysiaka. Autor w swojej dotychczasowej karierze zawodowej stawiał głównie na skandaliczne i kontrowersyjne tematy. Tym razem nie jest inaczej. Jego książka to opowieść o ekskluzywnych polskich prostytutkach, które postanowiły przenieść się do Dubaju. Autor śledził swoje bohaterki przez kilka lat, co pozwoliło mu zebrać dużą ilość materiału. I choć dziewczyny z dubaju książka (Tania Książka) to nie najlepszy reportaż Krysiaka, z pewnych powodów warto po tę historię sięgnąć.

Jak działają przestępcze mechanizmy?

Dziewczyny z Dubaju mogą wydawać się na pierwszy rzut oka książką stworzoną wyłącznie dla zysku. Medialny temat, przestępczy świat seks biznesu i skandal za skandalem. Jednak Krysiak nie skupia się tutaj na prywatnym życiu swoich bohaterek, nie ocenia ich za podjęte decyzje oraz nie komentuje ich sposobu na życie. Autor po prostu podąża za kobietami i opisuje to, co przytrafia im się w zawodowym życiu codziennym. A tu dzieje się wiele. Już sama rozbudowana siatka klientów robi wrażenie. Wszystko tu dzieje się na nieoficjalnym i często niejasnym poziomie. Do tej rzeczywistości wstęp mają tylko nieliczni, biletem wstępu są oczywiście pieniądze. Istnieje też niepisana umowa, że o tym, co dzieje się w nielegalnej części Dubaju, po prostu się nie mówi. Przy tym przestępcy korzystający z usług luksusowych prostytutek, miliarderzy i szejkowie nie za bardzo się tym przejmują. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż i dubajska władza jest w cały proceder zamieszana.

Każda z nich jest inna

Choć Krysiak nie stawia na plotkarskie treści oparte na domysłach, to dużą zaletą jego reportażu jest głębsze przyjrzenie się jego bohaterkom. A te są na tyle ciekawe, że warto poświęcić im sporo uwagi. Każda z kobiet prezentuje inny typ osobowości, każda ma inne podejście do tego, co robi i jak myśli o świecie. Reportaż nie dla wszystkich, choć na uwagę zasługuje na pewno precyzyjne opisanie działanie mechanizmów seks biznesu od środka.